ΤΕΡΑΤΟΥΡΟΒΑ ΜΑΡΙΝΑ

TERATUROVA

Γεννήθηκε το 1966  στην πόλη Ούστ-Καμενογόρσκ (Καζαχτσάν) σε οικογένεια καλλιτεχνών. Από 5 χρονών ξεκίνησε με την βοήθεια της μητέρας της να ασχολείται με το πιάνο. Από τον Σεπτέμβριο του 1973 άρχισε να μαθαίνει μουσική στην Κρατική Μουσική Σχολή της πόλης Σότσι (Ρωσία) στο τμήμα κλασσικού πιάνου. Το 1979 απόκτησε το πρώτο πτυχίο με βαθμό «Ειδικότητα - πιάνο» (Λίαν Καλώς). Τον Ιούνιο του 1981 ολοκλήρωσε τις σπουδές στο δημόσιο 8χρονο σχολείο μέσης εκπαίδευσης. Μετά από εξετάσεις έγινε φοιτήτρια του κρατικού ωδείου της πόλης Ούστ-Καμενογόρσκ στο τμήμα Διεύθυνσης Χορωδίας, Μονωδία. Μετά από 4 χρόνια το 1985 με επιτυχία και με καλούς βαθμούς και με την απόφαση της κρατικής επιτροπής έλαβε το δίπλωμα με την ειδικότητα διεύθυνση Χορωδίας με τίτλο: Δ/νση Χορωδίας, Δασκάλα σολφέζ στα μουσικά σχολεία, δασκάλα ωδικής στα σχολεία μέσης εκπαίδευσης. Το 1985 άρχισε να εργάζεται στο κρατικό ωδείο της πόλης Σότσι (Ρωσία), ως καθηγήτρια μουσικής. Δούλεψε 11 χρόνια. Το 1996 με την οικογένεια της εγκαταστάθηκε στην Ελλάδα. Το 2010 έλαβε το πτυχίο Μονωδίας από το Ωδείο ΦΑΕΘΩΝ με βαθμό Άριστα.