ΤΣΑΚΑΛΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

ΤΣΑΚΑΛΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

Γεννήθηκε  στην  Αλεξανδρούπολη το  1976. Το  1997  έλαβε  το  πτυχίο  Αρμονίας  με  βαθμό ‘‘Άριστα’’. Το  1999  έλαβε  το  πτυχίο  Αντίστιξης  με  βαθμό  ‘‘Άριστα’’ και  το  2001  το  πτυχίο  της ‘‘Φυγής’’   με  βαθμό  ‘‘Άριστα’’  με  καθηγητή  τον  Γιάννη Ιωαννίδη  στο  Ωδείο  ΦΑΕΘΩΝ στην  Αλεξανδρούπολη. Το 2003 έλαβε το πτυχίο Πιάνου με βαθμό ‘Άριστα  Παμψηφεί’ με καθηγητή τον Θανάση Τρικούπη και το 2011 έλαβε το δίπλωμα σύνθεσης με βαθμό «Άριστα παμψηφεί και Α΄ Βραβείο» με τον ίδιο καθηγητή.
Από το 1991 έως το 2001  εργάστηκε  ως  καθηγητής  κιθάρας (Κλασσικής – Ακουστικής- Ηλεκτρικής) σε  Μουσικές  Σχολές  στο  Διδυμότειχο και στο  Σουφλί.
Το  2000  συμμετείχε  σε  ηχογράφηση  CD για  το  σύλλογο  ‘‘Χαμόγελο  του  Παιδιού’’.
Έχει  συμμετάσχει  σε  ρεσιτάλ  ως  πιανίστας  σε  όλες  τις  πόλεις  του  Νομού Έβρου, στην Κομοτηνή, στην Ξάνθη και στην Καβάλα. Επίσης υπήρξε  ενεργό  μέλος  σε  πολλά πολιτιστικά  δρώμενα  του  Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου  ως  μουσικός κατά τη διάρκεια της φοίτησής του σε αυτό.

Ως συνθέτης διακρίθηκε στο διεθνή διαγωνισμό Σύνθεσης, που διοργάνωσαν οι Δήμοι Συκεών, Νεάπολης και Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης με το έργο του για σόλο πιάνο «Έρκος». Έχει εμφανιστεί ως σολίστ, αλλά και ως μουσικός συνόλων σε όλες τις πόλεις  της Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης και στην Κέρκυρα. Έχει παρακολουθήσει Master classes με γνωστούς σολίστες πιάνου και σύνθεσης όπως τους Δημήτρη Τουφεξή και Γιάννη Ιωαννίδη. Έχει ερμηνεύσει 1η Πανελλήνια εκτέλεση έργο του Γ. Σούτσου.

Είναι απόφοιτος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Δ.Π.Θ. και διορισμένος εκπαιδευτικός στο Δημοτικό Σχολείο Μαΐστρου.