ΣΤΥΛΙΔΗ ΕΙΡΗΝΗ

ΣΤΥΛΙΔΗ ΕΙΡΗΝΗ

Γεννήθηκε  στο  Καζαχστάν   και  ξεκίνησε  να  μαθαίνει  πιάνο  σε  ηλικία  7  χρόνων στο  μουσικό  σχολείο  της  πόλης  Κεντάου. Συνέχισε  τις  σπουδές  στο  μουσικό Γυμνάσιο  του  Σότσι  στη  Ρωσία και  το  1972  εισήχθη  στην  Σχολή  Καλών  Τεχνών του  Ορντζονικίτζε  απ’  όπου  αποφοίτησε  το  1976  με  Δίπλωμα  Δ/νσης  Χορωδίας. Το  1976  άρχισε  να  εργάζεται  ως  καθηγήτρια  μουσικής  και  ως  Διευθύντρια  Παιδικής Χορωδίας σε  μουσικό  σχολείο, διορισμένη  απ’  το  Υπουργείο  Πολιτισμού  μέχρι  το 1991. Από  το 1991  υπηρέτησε  ως   Διευθύντρια  Μουσικού  Σχολείου  μέχρι  το  1993  οπότε  και ήρθε  στην  Ελλάδα. Το  1982  εισήχθη  στο  Κρατικό  Παιδαγωγικό  Πανεπιστήμιο  του  Μάικοπ  στην Αντιγέα  της  Ρωσίας  απ’  όπου  αποφοίτησε  το  1987  με  Δίπλωμα  Μουσικολογίας. Από  το  1996  έως   και  σήμερα  εργάζεται  ως  Διευθύντρια  Χορωδίας  στο  Ωδείο ΦΑΕΘΩΝ  της   Μουσικής   Εταιρείας   Αλεξανδρούπολης. Κατά    το   σχολικό   έτος   2003-2004   εργάστηκε   ως   ωρομίσθια   Εκπαιδευτικός Μουσικής   στην   Α’βαθμια   Εκπαίδευση   Έβρου. Παράλληλα απασχολήθηκε   ως   Διευθύντρια  Παιδικής Χορωδίας – Καθηγήτρια Μουσικής στο   Δήμο Σαμοθράκης. Σήμερα είναι διορισμένη καθηγήτρια μουσικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση του Νομού Έβρου.