ΚΑΒΑΤΖΙΚΙΩΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

kava

ΚΑΒΑΤΖΙΚΙΩΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Γεννήθηκε στην  Αγνάντια  του  Δήμου  Αλεξανδρούπολης  το  1959.
Αποφοίτησε  από  το  2ο   Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο Πειραιά , από  την  σχολή  Θερμουδραυλικών  του  Ο.Α.Ε.Δ. και  από  την  σχολή  Αποστείρωσης  Χειρουργικών   Εργαλείων  στο  Αιγάλεω.
Σπούδασε  Μπουζούκι  στην  Αθήνα  με  τον  Θέμη  Παπαβασιλείου  και  συνέχισε  επαγγελματική  καριέρα  σε  λαϊκά  νυχτερινά  κέντρα  στην  Αθήνα  δίπλα  σε  μεγάλα  ονόματα  του  λαϊκού  τραγουδιού (Μαίρη  Λίντα , Σφακιανάκης, Γαρμπή κ.α). Έδωσε  συναυλίες  στην  Αμερική  με τον  Φλωρινιώτη   και  στον  Καναδά  με  τον  Πουλόπουλο.
Το  1997  έλαβε  πτυχίο  Αρμονίας,  το 1999 πτυχίο Αντίστιξης και  το 2004 πτυχίο Φυγής με  καθηγητή  τον  Γ. Ιωαννίδη.
Υπηρέτησε  την  Στρατιωτική  Θητεία  στο  604 Τάγμα Πεζικού στο  Κιλκίς  και  στη  Στρατιωτική Διοίκηση Αθηνών  ως  οδηγός  Στρατηγού  από  τον  1981  έως  το  1982.
Σήμερα  είναι  μέτοχος  της  Μουσικής  Εταιρίας Αλεξανδρούπολης  στο  Ωδείο  της  οποίας διδάσκει   Μπουζούκι και Ανώτερα Θεωρητικά.