ΔΑΓΔΑΛΙΑΝΙΔΟΥ ΜΠΕΛΑ

ΜΠΕΛΑ ΔΑΓΔΑΛΙΑΝΙΔΟΥ

ΔΑΓΔΑΛΙΑΝΙΔΟΥ ΜΠΕΛΑ

Γεννήθηκε  το  1959  στην  Αρμενία. Σε  ηλικία  7  χρονών  ξεκίνησε  τις  μουσικές  της  σπουδές  στο  μουσικό  σχολείο  του  Ραζντάν,  τις  οποίες  και  συνέχισε  στο  Μουσικό  Γυμνάσιο  Μελικιάν του  Ερεβάν, απ’  το  οποίο  αποφοίτησε  με  ειδικότητα  «πιάνο». Το  1979  εισήχθη  στο  Κονσερβατουάρ  ΚΟΜΙΤΑΣ του  Ερεβάν  στο  Τμήμα   της  Μουσικολογίας  από το  οποίο  αποφοίτησε  το  1984. Το  1978  διορίστηκε  απ’  το  Υπουργείο  Πολιτισμού  ως  καθηγήτρια  πιάνου  στο  μουσικό  σχολείο  του  Ραζντάν  και  απ’  το  1989  στο  μουσικό  σχολείο  Σαράτζεφ του  Ερεβάν  μέχρι  και  το  1994.
Παράλληλα  δούλεψε  ως  συνοδός πιανίστρια  στο  Κρατικό  Θέατρο  Μουσικής  Κωμωδίας  του  Ερεβάν  απ’  το  1990  έως  το  1993. Το  1994  ήρθε  στην  Ελλάδα  και  απ’  το  1996  έως  και  σήμερα  εργάζεται  στο  Ωδείο  ΦΑΕΘΩΝ ως  καθηγήτρια  πιάνου  και  μουσικής  προπαιδείας.